Alterna hair care [ENG/EST]

Hello again! At the end of May I visited the sweetest ladies at Polhem PR Estonia showroom. They spoiled me and gave ma bunch of new (new to me!) beauty products to try. Among other things, they gave me several Alterna hair care Caviar Anti-Aging products.
I had heard about Alterna several times before. and only good things..! But I was actually a bit sceptical about the brand. Don’t even know why..But sometimes, when people praise one brand or product too much, I get sceptical. Is it the same with you? Anyway, keep reading to see what I actually thought of it.

Infinite Color Hold Shampoo
I actually didn’t expext much from it (shampoo is just shampoo, right?) and it ended being so much nicer than I thought. The consistency is quite thick and concentrated so you need very little of it, even with long hair like mine. I was worried that it would over hydrate my hair but that was not the case at all. Instead, it leaves hair shiny and soft. Also, I didn’t have to wash my hair more often than usual. If anything, I could even go 3 days without washing it ( instead of regular 2 ). The shampoo should help hold hair colour but I didn’t notice if it helped with that or not.

Infinite Color Hold Conditioner
The Conditioner felt like any other conditioner, maybe a bit more hydrating than your regular one. But the scent and package is a true bonus so that makes it a joy to use ( you can tip it upside down and keep it like that. The product won’t ooze out ).

Restructuring Bond Repair Masque
This mask is just amazing. It’s almost as thick as butter and again, you need very little of it. I usually let it sit in my hair for couple of minutes and then rinse it out. It doesn’t make hair too heavy, leaves it just perfect. It feels like it has smoothed my hair a bit since starting to use it, but it can be effect from all the products together too. Anyway, I love it and would buy it myself.

Restructuring Bond Repair 3-in-1 Sealing Serum
I’ve been using this one quite a lot, basically every time I wash my hair. It is supposed to smooth hair, protect and repair it. You don’t need a lot if, smaller than a pea-sized amount is perfect. It doesn’t make hair greasy or heavy.

Restructuring Bond Repair Leave-In Overnight Serum
This overnight serum has been one of my favourites. For some reason, I really like it. I massage a small amount in my hair the night before washing it. Maybe I’m imagining it, but it feels like it’s fixing my hair because it’s in there the whole night.

Restructuring Bond Repair Leave-In Heat Protection Spray
I think I’ve used this one the least from all the products. It feels like the other products do the job of protecting my hair pretty well. But if I wish to straighten or curl my hair in the future, I will definitely use it. It feels quite light but hydrating, consistency is kinda like leave-in conditioner. Protects up to 232c.

Restructuring Bond Repair Leave-In Treatment Mousse
This mousse was the most surprising. I kinda put off trying it for a long time because I was afraid it would leave my hair greasy. Basically, you are supposed to put an egg-sized amount of it in your hair ( from roots to ends ) and then style it however you wish. I decided to try it before blow-drying it and it was pretty amazing. At first it felt like it’s taking a long time to dry my hair but eventually, when it was completely dry, my hair was super smooth and soft. I never use any kind of mousse but this is a game changer.

ESTONIAN :

Infinite Color Hold Shampoo
Esiteks mainin ära, et see šampoon on väga mugavas pakendis. Ma ei oska seda väga hästi kirjeldada, aga põhimõtteliselt on pudelil selline ava, et ei tule väga palju toodet korraga välja ja pudeli saab panna tagurpidi seisma (et järgmine kord ei peaks ootama, kuni toode alla valgub). Ma teaaan, ma olen halvim seletaja :D. But trust me, it’s great. Šampoon ise on väga rikkalik, selline veidi paksem kui muidu harjunud olen. Üpriski kontsentreeritud ka, seega palju ei lähe vaja. Algul kartsin, et šampoon on mega niisutav ja juuksed lähevad kergesti rasuseks, aga ei. Šampoonil on värvikaitse toime, aga ma ausalt öeldes ei oska selle koha pealt veel kommenteerida. Iseenesest pole mul värv kiirelt juustest kadunud, seega vist toimib. Aga eks seda saab lõplikult kommenteerida pärast 2-3 kuulist kasutamist. Lõhn on muideks väga hea, tegelikult on lõhn hea kõigil Alterna Caviar Anti-Aging toodetel. Ainsa negatiivsena toon välja selle, et šampoon sai mul juba otsa..

Infinite Color Hold Conditioner
Palsam ei ole nii rikkalik nagu šampoon, aga toimib nagu palsam ikka. Sobib igapäevaseks kasutamiseks, sest ei jää juustel kuidagi raske. Peaks samuti aitama juuksevärvil kauem püsida.

Restructuring Bond Repair Masque See mask on suhteliselt paksu konsistentsiga ja rikkalik. Seega vähesest piisab väga hästi. Tavaliselt hoian seda juustes paar minutit ja siis loputan välja. Kasutan üle ühe juuksepesu ja alati teeb juuksed nii pehmeks. Seda ostaksin ise uuesti.

Restructuring Bond Repair 3-in-1 Sealing Serum
Tegu on kaitsva, taastava ja siluva seerumiga. Olen seda kandnud pärast pesu niisketesse juustesse ja siiamaani tundub toime üpris hea. Seerumit eilähe palju vaja, tavaliselt võtan väiksema kui hernetera suuruse koguse, hõõrun selle peopesal veidi laiali ja masseerin juusteotstesse. Juuksed rasvased ega rasked ei jää, seega toode meeldib mulle.

Restructuring Bond Repair Leave-In Overnight Serum
Seda ööseks juustesse jäetavat seerumit olen ma Bond Repair toodetest kõige rohkem kasutanud. Olen seerumit pannud juustesse õhtu enne juuste pesemist umbes 3/4 pikkusele juustest. Ehk siis juuksejuurtele päris pole pannud. Tundub, et järgmisel hommikul kui juuksed ära pesen, on need pärast seerumi kasutamist pehmed ja niisutatud. Juuste seis on viimase kuuga ka paranenud, seega näib, et midagi on kas see või kõik teised Alterna tooted teinud.

Restructuring Bond Repair Leave-In Heat Protection Spray
Olen seda spreid vist kõige vähem kõikidest toodetest kasutanud. Hetkel tundub, et muud seerumid teevad töö ära ja kaitsevad kuumuse eest. Küll aga edaspidi kui ma juukseid peaks sirgendama või neisse lokke tegema, kasutan kindlalt. Üks korralik kuumakaitsesprei peaks kõigil olemas olema 🙂 Infoks ka, et see sprei kaitseb kuni 232c kuumuse eest.

Restructuring Bond Repair Leave-In Treatment Mousse
Selle vahu suhtes olin kõige skeptilisem. Mul on millegipärast olnud pigem halb kogemus igasuguste vahtudega. Võib-olla see tuleneb minu juuksetüübist ja paljud kohevust andvad jm vahud teevad juuksed pigem raskeks. Mulle ei meeldi ka see tunne, kui mul on palju toodet juustes, tahaks need siis alati kohe ära pesta. Küll aga see vaht.. let me tell you. Proovisin seda peale juuste pesu, kandsin munasuuruse koguse peopesale ja kandsin selle juurtest juukseotsteni (rätikukuivadesse juustesse). Seejärel föönitasin nagu ikka. Algul tundus, et pean juukseid kauem kuivatama kui tavaliselt ja siis kui need enam-vähem kuivad olid, oli neis siiski natukene kahusust (aga ma arvan, et mõne teise inimese jaoks oleks see juba ideaalne olnud. Mind lihtsalt häirivad ka üksikud karvad, mis peale pesu lendlema jäävad). Umbes 1-2 tunni pärast olid juuksed aga nii siledad, et tahtsin neid aina katsuda 😀 Teate ju küll seda tunnet? Olen igatahes terve õhtu juukseid imetlenud, sest need on nii pehmed ja läikivad. Nii, et see vaht oli täielik üllatus. Soovitan väga!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s